sobota, 2 maja 2015

Jak dziecko wywołało burzę - Polowanie Thomasa Vinterberga









Życie w małej społeczności na pewno niesie ze sobą wiele korzyści. Każdy się zna, ludzie pomagają sobie nawzajem. Taka sytuacja jest nieoceniona. Nie daj Boże stanie się coś złego, co spowoduje, że jednostka zostanie wykluczona poza tę małą społeczność. Życia mieć już wtedy nie będzie a z bliskiego przyjaciela stanie się wrogiem numer 1.
            Polowanie Thomasa Vinterberga doskonale pokazuje taki scenariusz wydarzeń.
Reżyser postanowił przedstawić historię Lucasa (Mads Mikkelsen), który żyjąc w małym miasteczku w Danii ma swoich przyjaciół z kółka łowieckiego. Jest lubianym opiekunem w pobliskim przedszkolu i rodzice, jak i dzieci zdają się go uwielbiać. Cichy, spokojny, uprzejmy wiedzie swoje dość trudne po rozwodowe życie. Przyjaźni się z Theo (Thomas Bo Larsen) i jego rodziną i nic nie wskazuje na to, żeby ta sielanka miała zostać przerwana. Pewnego dnia Lucas zostaje oskarżony przez swoją podopieczną o bujnej wyobraźni o molestowanie seksualne. Ta sytuacja początkuje ciąg zdarzeń, które wymykają się spod kontroli temu spokojnemu człowiekowi.
Reżyser nie przedstawia widzom kryminału, który powoduje, że szukamy winy u naszego bohatera. Widzowie doskonale widzą, że Lucas jest niewinny a obserwować mogą zachowania jego bliskich i przyjaciół, którzy odwracają się od niego po zasłyszanych informacjach. Do czynienia tu mamy początkowo z plotką, która niesie się po całym miasteczku z prędkością światła. Następnie obserwujemy, że bohater, chodź próbuje się bronić przed stawianym zarzutem, przegrywa z kretesem z lokalną społecznością. Wykluczenie ze społeczności, obrzydzenie, w jakie wprawia bohater swoich przyjaciół, niedowierzanie, ostatecznie wrogość napędzają spiralę nienawiści.
Widzowie stają się obserwatorami zimnego pokazania zasad działania niewielkiej wspólnoty. Tytułowe polowanie jest ironią losu bohatera. On, jako myśliwy, nagle staje się bezbronną zwierzyną, która zaganiana jest w kozi róg i nie ma szans na ratunek.
Czy fundamenty wieloletniej przyjaźni wytrzymają tę próbę? Czy bohater zazna spokoju i oczyszczenia z zarzutów? Odpowiedzi na te pytania reżyser udzieli widzom i nie pozostawi złudzeń, jak plotka i oczernienie mogą wpłynąć na ofiarę i jakie ślady na psychice zostawiają.

Moja ocena: 9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz